Порівняльна характеристика клініко-епідемічної ситуації з ко-інфекцією ВІЛ і туберкульозу у м. Києві у передпандемічний період та під час повномасштабної війни у 2022 році
DOI:
https://doi.org/10.30978/TB-2023-3-86Ключові слова:
ВІЛ-інфекція; туберкульоз; ко-інфекція; поширеність; захворюваність; смертність; тестування.Анотація
Мета роботи — дослідити епідемічну ситуацію в м. Києві із захворюванням, спричиненим вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) і туберкульозом, як провідною опортуністичною інфекцією у 2022 р. порівняно з 2019 р.
Матеріали та методи. Проведено систематичний і статистичний аналіз даних із офіційних статистичних звітів і аналітичних збірників щодо поширеності та особливостей перебігу ВІЛ-інфекції та туберкульозу в м. Києві у 2019 та 2022 р.
Результати та обговорення. Проведено аналіз загальних даних сероепідеміологічного моніторингу поширення ВІЛ-інфекції, структури шляхів передачі ВІЛ-інфекції. Оцінено рівень CD4-клітин у пацієнтів із вперше діагностованою ВІЛ-інфекцією на момент взяття на облік. Розглянуто захворюваність на синдром набутого імунодефіциту (СНІД) та ко-інфекцію ВІЛ і туберкульозу. Проаналізовано спектр пацієнтів з ко-інфекцією ВІЛ і туберкульозу, які потребували стаціонарного лікування.
Висновки. Відзначено значний приріст диспансерної групи ВІЛ-інфікованих пацієнтів у Києві за 2022 р. за рахунок внутрішньо переміщених осіб. Скорочення тестування призводить до низького рівня виявлення ВІЛ-інфекції. При оцінці структури шляхів передачі встановлено, що хворіють на ВІЛ найбільш соціально активні працездатні особи репродуктивного віку. Більшість випадків ВІЛ-інфекції виявляють на пізніх стадіях імунодефіциту. Туберкульоз залишається актуальною хворобою для хворих зі СНІДом. Зменшення кількості хворих на туберкульоз при збільшенні кількості ВІЛ-інфікованих осіб зі СНІДом може бути пов’язане з недовиявленням туберкульозу у цієї категорії хворих. Актуальною є проблема із забезпеченням медичних закладів сучасними тест-системами для виявлення ВІЛ-інфекції та туберкульозу, а також достатніми медичними потужностями і кількістю фахового медичного персоналу для проведення постійного всебічного моніторингу ситуації із зазначеною ко-інфекцією.
Посилання
Konstytutsiya Ukrayiny, st. 49.
Serheyeva TA Kruhlov YuV, Maksymenok OV, Kyslykh OM, Martsynovska VA. Epidemiolohichni aspekty sotsialno znachushchykh infektsiy. Klinichna imunolohiya. Alerholohiya. Infektolohiya. 2016;(4):18-28.
[Standarty medychnoi dopomohy «Tuberkuloz». Nakaz Ministerstva okhorony zdorovia Ukrainy No.102 vid 19 sichnia 2023 roku]. https://www.dec.gov.ua/wp-content/uploads/2023/01/43243-dn_102_19012023_dod.pdf. Ukrainian.
Tsentr hromadskoho zdorovia MOZ Ukrainy. [Analitychno-statystychni materialy z tuberkulozu]. https://www.phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/tuberkuloz/statistika-z-tb/analitichno-statistichni-materiali-z-tb. Ukrainian.
Tsentr hromadskoho zdorovia MOZ Ukrainy. [Statystyka z VIL/SNIDu. Epidemichna sytuatsiia z VIL-infektsii v Ukraini stanom na 01.04.2023]. https://www.phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/vilsnid/statistika-z-vilsnidu. Ukrainian.
Tsentr hromadskoho zdorovia MOZ Ukrainy. [Statystyka z tuberkulozu]. https://www.phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/tuberkuloz/statistika-z-tb. Ukrainian.
WHO. Global tuberculosis report 2022. 27 October 2022. https://www.who.int/publications/i/item/9789240061729.
WHO. HIV and AIDs. 19.04.2023. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/hiv-aids.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Автори
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.