Рівень нейтрофільної еластази як показання до хірургічного лікування туберкульозу легень

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.30978/TB-2022-1-53

Ключові слова:

туберкульоз легень; нейтрофільна еластаза; протеолітична система; хірургічне лікування

Анотація

Патогенез туберкульозу є складним, участь у ньому протеолітичної системи не викликає сумнівів, принаймні у фазу розпаду. Уточнення цієї ланки патогенезу, на нашу думку, зможе розширити діагностичні можливості та можливості лікування туберкульозу легень, зокрема й хірургічного. Проте стан протеолітичної системи та її окремих складових частин при туберкульозі практично не вивчався, що підкреслює актуальність проблеми.

Мета роботи — вивчити рівень нейтрофільної еластази (НЕ) як провідного ферменту протеолітичної системи у хворих на туберкульоз легень не лише для розширення діагностичних можливостей за підозри на туберкульоз, а й для уточнення особливостей його перебігу та можливого обсягу і показань до хірургічного втручання.

Матеріали та методи. Під нашим клінічним спостереженням перебували 66 хворих на туберкульоз легень, яких було поділено на дві групи залежно від стійкості мікобактерій туберкульозу до протитуберкульозних препаратів. Першу групу склали 39 (59,1 %) осіб, у яких мікобактерії були чутливими до протитуберкульозних препаратів. До другої групи увійшли 27 (40,9 %) досліджених із мультирезистентним туберкульозом легень.

Результати та обговорення. Встановлено, що у хворих на чутливі форми специфічного процесу рівень еластази перебував у межах 35,2—215,1 нмоль/хв ⋅ мл і в середньому становив 110,1 нмоль/хв ⋅ мл. У хворих на мультирезистентний туберкульоз (друга група) рівень еластази перебував у межах 34,6—163,1 нмоль/хв ⋅ мл, що в середньому становило 78,4 нмоль/хв ⋅ мл (р < 0,05). Найвищий рівень НЕ (93,0 нмоль/хв ⋅ мл) мав місце у хворих на інфільтративний туберкульоз легень. За наявності дисемінованого туберкульозу легень рівень НЕ становив 74,5 нмоль/хв ⋅ мл, що значно менше (на 18,5 нмоль/хв ⋅ мл, або в 1,25 разу), ніж при інфільтративному. При туберкуломі значення еластази становило 68,1 нмоль/хв ⋅ мл. При фіброзно-кавернозному туберкульозі легень рівень НЕ був найнижчим (30,9 нмоль/хв ⋅ мл).

Висновки. Рівень нейтрофільної еластази у хворих на чутливий туберкульоз легень порівняно із хворими на мультирезистентний туберкульоз легень був достовірно вищим (в 1,4 разу). Зменшений рівень нейтрофільної еластази характеризує зменшену активність протеолітичної системи крові і може бути ознакою хронізації туберкульозного процесу, що обґрунтовує застосування хірургічного лікування.

Біографії авторів

І.Д. Дужий, Сумський державний університет

Дужий Ігор Дмитрович
д. мед. н., проф., акад. АНВШ України, зав. кафедри хірургії, травматології, ортопедії та фтизіатрії
40022, м. Суми, вул. Троїцька, 48.

Г.П. Олещенко, Сумський державний університет

Олещенко Галина Павлівна
к. мед. н., доцент, асист. кафедри хірургії, травматології, ортопедії та фтизіатрії

І.Я. Гресько, Сумський державний університет

Гресько Ігор Яремович
к. мед. н., ст. викладач кафедри хірургії, травматології, ортопедії та фтизіатрії

В.Я. Пак, Сумський державний університет

Пак Василь Якович
к. мед. н., доцент кафедри хірургії, травматології, ортопедії та фтизіатрії медичного інституту СумДУ

Посилання

Vajl SS. Otdalennye posledstvija ranenij plevry i nalichie inorodnyh ognestrel’nyh tel v tkani legkih. Vestnik hirurgii. 1943;5:36-45 (Rus).

Dotsenko VL, Spirina AYa, Makinsky AI, et al. Leukocytes elastase in plasma of patients with tuberculosis and its part in blood coagulation disturbances. Voprosy meditsinskoi khimii. 2000;2:176-183 (Rus).

Opanasenko MS, Liskina IV, Lysenko VI, et al. Morphological studies of the surgical material to determine the form-phase and the degree of activity of the tuberculosis process when using minimally invasive surgical treatment techniques [Morfolohichne doslidzhennia operatsiinoho materialu z vyznachenniam formy-fazy ta stupenia aktyvnosti tuberkuloznoho protsesu pry vykorystanni miniinvazyvnykh metodyk khirurhichnoho likuvannia]. Tuberkuloz, lehenevi khvoroby, VIL-infektsiia. 2021;1(44):25-33. doi:10.30978/TB2021-1-25 (Ukr).

Tereshkovych OV, Hritsova NA, Liskina IV, et al. Clinical-morphological characteristics of surgical treatment of multi­drug-resistant pulmonary tuberculosis in the last 10 years [Kliniko-morfolohichna kharakterystyka khirurhichnoho likuvannia multyrezystentnoho tuberkulozu lehen za ostannikh 10 rokiv]. Tuberkuloz, lehenevi khvoroby, VIL-infektsiia. 2018;3(34):7-15. doi:10.30978/TB2018-3-7 (Ukr).

Khmel OV. Khirurhichne likuvannia khvorykh na destruktyvni formy khimiorezystentnoho tuberkulozu lehen ta yoho uskladnen: dys. … dok. med. n. K;2019:371 (Ukr).

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-04-04

Номер

Розділ

Оригінальні дослідження