Незнання історії туберкульозу — шлях до невиправданих помилок
DOI:
https://doi.org/10.30978/TB2020-3-86Ключові слова:
туберкульоз, історія туберкульозу, реформування протитуберкульозної службиАнотація
Мета роботи — привернути увагу очільників медицини, передусім фтизіатрії, до проблеми туберкульозу через знання історичного минулого і застерегти від подальших помилок на майбутнє.
Матеріали та методи. В основу покладено літературні повідомлення, дані офіційної статистичної звітності, а також власні спостереження та дослідження.
Результати та обговорення. У статті наведено найважливіші дані щодо туберкульозу в історичному аспекті як у світовому масштабі, так і в Україні. Проаналізовано статистичні дані про захворюваність, смертність від туберкульозу, ефективність його лікування в розрізі десятиліть. Звернено увагу на необґрунтовано хибні думки про те, що всі питання щодо туберкульозу уже вирішено і що його ліквідовано як поширене захворювання. У 1995 р. Україну спіткала епідемія туберкульозу, яку вдалося зупинити завдяки міжнародній допомозі. Попри деякі успіхи в подоланні туберкульозу, в Україні за останні роки виникли нові стратегічні помилки в боротьбі з цим захворюванням при реорганізації протитуберкульозної служби. Україні необхідно враховувати передовий світовий досвід, але при тому не забувати про наші сьогоднішні реалії в боротьбі з цією доісторичною недугою.
Висновки. Досвід світової та вітчизняної фтизіатрії дає змогу фахівцям повніше зрозуміти проблему туберкульозу як захворювання з його поліморфним патоморфозом і невдачами в боротьбі з ним. Оскільки фтизіатри, які не знають історії розвитку свого фаху, — обмежені, недалекоглядні та схильні до помилок. Сьогоденні стратегічні прорахунки, поспішне закриття протитуберкульозних закладів, значне скорочення ліжкового фонду і кількості фтизіатрів може призвести до подальших непоправних негативних наслідків, і зокрема в період пандемії COVID-19.
Посилання
Bibliya. Knyhy Svyashchennoho Pysannya Staroho i Novoho Zavitu: v ukrayinskomu perekladi z paralelnymy mistsyamy.Pereklad Patriarkha Filareta (Denysenka) (Ukr). K. Vydannya Kyivskoyi Patriarkhiyi Ukrayinskoyi Pravoslavnoyi Tserkvy Kyivskoho Patriarkhatu; 2004:1416.
Verkhratskyy SA. Istoriya medytsyny (Ukr) K. Zdorovya; 2011:352.
Kornaha SI, Pyatnochka IT. The epidemiological situation of multidrugresistant tuberculosis in the Ternopil region (2006—2015). Tuberculosis, Lung Diseases, HIV Infection (Ukr). 2016;4;103-108.
Melnyk VM, Novozhylova IA, Matusevych VG. The problem of low efficiency of treatment of patients with pulmonary tuberculosis. Ukr Pulmonol J (Ukr). 2019;1:25-32.
Pyatnochka IT, Kornaha SI, Thoryk NV. Sanitary-education of people - reduce the spread of multiresistant tuberculosis as important factors. Infect Dis (Ukr). 2015;4:54-58.
Todoriko LD, Petrenko VI, Valetskyi YuM, et al. Achievements and challenges in over coming tuberculosis in Ukraine (consolidated view from different regions). Tuberculosis, Lung Diseases, HIV Infection (Ukr). 2020;1:10-17.
Tuberkuloz v Ukrayini (Analitychno-statystychnyy dovidnyk). [Tuberculosis in Ukraine (Analytically statistical reference book)(Ukr). K.; 2018:105.
Feshchenko YuI, Melnyk VM. Istoriya vchennya pro tuberkuloz: posibnyk [History of the doctrine of tuberculosis: a manual] Institute of Phthisiology and Pulmonology. FG Yanovsky AMS of Ukraine(Ukr). Sumy: Lira-K Edition;2016:141.
Shtraykh SYa. NI Pirogov / The life of wonderful people (Rus). M. Journal-newspaper association;1933:160.
Caminero JA. Multidrug-resistanttuberculosis: epidemiology, riskfactorsandcase finding. IJTLD. 2010;14(4):382-390.
Magner LN. A History of Medicine. 2nd Ed. Boca Raton-London-New-York-Singapore: Taylor Francis Group; 2005:624.
Styblo K. Epidemiology of tuberculosis. The Hague: WHO; 1991:457.