DOI: https://doi.org/10.30978/TB2018-3-32

Туберкульозний менінгоенцефаліт у хворої,інфікованої вірусом простого герпесу

P.A. Dyachenko, A.G. Dyachenko

Анотація


Мета роботи — звернути увагу лікарів на стерильні менінгоенцефаліти, які насправді можуть бути викликані мікобактеріями туберкульозу.

Матеріали та методи. В роботі були використані рутинні лабораторні методи. Послідовності бактеріальної та вірусної ДНК кількісно визначали за допомогою реал-­тайм полімеразної реакції. Для пошуку M. tuberculosis осад СМР окрашували за Ziehl-­Neelsen і культивували на середовищі Lowenstein­-Jensen.

Результати та обговорення. До нашої лікарні була доставлена молода жінка зі скаргами на лихоманку, головний біль та галюцинації. В неї також спостерігались менінгеальні симптоми. У зразку спинномозкової рідини (СМР) відмічений плейоцитоз, знижений рівень глюкози, а також була виявлена ДНК ВПГ-­1 та антитіла до вірусу. Попри застосування антибіотиків та ацикловіру стан пацієнтки погіршувався. Другий зразок СМР, отриманий через тиждень після першого, характеризувався більш високим рівнем цитозу та наявністю фібринового згустка, який часто зустрічається при туберкульозному менінгіті. Отже, туберкульоз став вважатися найбільш ймовірною причиною захворювання. Виявлення ДНК M. tuberculosis у третьому зразку СМР підтвердило діагноз. Пацієнтка почала отримувати протитуберкульозне лікування з гарним ефектом.

Висновки. У будь-­яких випадках стерильного менінгоенцефаліту слід мати на увазі можливість прихованого втручання в процес M. tuberculosis. Емпіричне призначення протитуберкульозної терапії може бути корисним у випадках ідіопатичного менінгоенцефаліту.


Ключові слова


туберкульоз; менінгоенцефаліт; вірус простого герпесу

Повний текст:

PDF (English)

Посилання


Cox LF, Kuijper S, Kolk AH. Early diagnosis of tuberculous meningitis by polymerase chain reaction. Neurology. 1995;45:2228-2232.

Ho J, Marais BJ, Gilbert GL, Ralph AP. Diagnosing tuber­culous meningitis — have we made any progress?. Tropical Medicine International Health. 2013;18(6):783-793.

Kennedy DH, Fallon RJ. Tuberculous meningitis. JAMA. 1979;241:264-268.

Thwaites GE, Chau TT, Stepniewska K, et al. Diagnosis of adult tuberculous meningitis by use of clinical and laboratory features. Lancet. 2002;360:1287-1292.
© Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція, 2019
© ПП «ІНПОЛ ЛТМ», 2019