Аномальний трахеальний бронх у хворої на туберкульоз легень

Автор(и)

  • М.M. Savula ДВНЗ «Тернопільський національний медичний університет імені І.Я. Горбачевського», Україна
  • N.М. Lopushanska Тернопільський обласний протитуберкульозний диспансер, Україна
  • S.О. Bilyk Тернопільський обласний протитуберкульозний диспансер, Україна

DOI:

https://doi.org/10.30978/TB2019-4-60

Ключові слова:

туберкульоз легень, трахеальний бронх

Анотація

Трахеальний бронх — вроджена аномалія будови трахеї і бронхіального дерева, при якій додатковий, частковий або сегментарний бронх відходить від трахеї вище її біфуркації (або вище від головного бронха). Клінічне значення цієї патології полягає в тому, що в деяких випадках вентиляція і дренування відповідної йому ділянки легеневої паренхіми здійснюється неповноцінно через відходження аномального бронха під прямим кутом від трахеї або занадто вузьким його гирлом. Це сприяє виникненню у відповідній зоні таких процесів як пневмонія, гостре нагноєння, туберкульоз та інші.
У молодої жінки з обмеженим вперше діагностованим туберкульозом у верхній частці правої легені без деструкції і бактеріовиділення відмічено торпідний перебіг захворювання, а через 4 міс після завершення основного курсу хіміотерапії — ранній рецидив.
Крім того, у пацієнтки виявлено аномальний трахеальний бронх, який відходить від правої стінки трахеї на 1 см вище біфуркації. Згідно з класифікацією його можна зарахувати до варіанта «В» — true або piq tracheal bronchus. Горизонтальне розміщення трахеального бронха є причиною порушення дренування ураженої туберкульозом ділянки легені. Як наслідок — хвора не виділяла харкотиння, а пошуки мікобактерій туберкульозу в промивних водах бронхів були безуспішними, тому не було можливості визначити їх медикаментозну чутливість. Крім того, у вентильованій трахеальним бронхом частці легені вже при першому поступленні в стаціонар виявлені на комп’ютерній томографії бульозні і фіброзні зміни, які можуть супроводжувати аномальну структуру бронхіального дерева. Все це є підґрунтям для приєднання запальних (зокрема туберкульозного) ускладнень і гальмування репаративних процесів.
Діагноз туберкульозу підтверджений бактеріоскопічно і гістологічно після операції.

Біографії авторів

М.M. Savula, ДВНЗ «Тернопільський національний медичний університет імені І.Я. Горбачевського»

Савула Марія Михайлівна
д. мед. н., проф. кафедри пропедевтики внутрішньої медицини та фтизіатрії
46001, м. Тернопіль, Майдан Волі, 1

N.М. Lopushanska, Тернопільський обласний протитуберкульозний диспансер

Лопушанська Надія Миколаївна
зав. відділення

S.О. Bilyk, Тернопільський обласний протитуберкульозний диспансер

Білик Сергій Олексійович
лікар-ендоскопіст

Посилання

Endoscopy of the lungs: Teхtbook / Ed. by Yevtushenko OI, Miasnikov VI, FeshchenkoYuI. K. Vistka; 2007:152 (in Ukr.).

Barbetta C, Tamborini N, Marchi I. True tracheal bronchus. Anesthesia. 2016;71:846.

Lai KM, Hsieh MH, Lam F. Anesthesia for patients with tracheal bronchus. Asian J Anesthesiol. 2017;55:87-88. http://creativecommons.org /license/by-nc-nd/4.0/.

Levin E, Bowling MR. Malignancy in the tracheal bronchus: A case series and review of the literature. Clin Respir J. 2018;12:2441-2445. doi:10.111/ cri.12943.

Mendogni H, Tosi D, Rosso L. Lung trasplantant from Donor with tracheal bronchus: case report and literature review. Transplantation Proceedings. 2019;51:239-241. doi:10.1016/transproceed.2018.04.082.

##submission.downloads##

Опубліковано

2019-12-24

Номер

Розділ

Випадок з практики